Wadowice - Dom Papieża

        Jadąc do Bielska- Biała 25 października 2008 roku zatrzymaliśmy się w Wadowicach w mieście gdzie urodził się i mieszkał Karol Wojtyła. Zwiedziliśmy piękny kościół Wadowicki i Dom Papieski który został utworzony 18 maja 1984 roku, w sześćdziesiątą czwartą rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, po mszy św. odprawionej w Jego intencji przez Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, Arcybiskupa Krakowskiego w kościele parafialnym w Wadowicach, odbyło się otwarcie dla zwiedzających "Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II" przy ul. Kościelnej 7.Po zwiedzaniu na rynku musowo było spróbować kremówkę papieską.

W roku 1919 na pierwszym piętrze w domu przy ul. Kościelnej 7 zamieszkali przyszli rodzice Papieża Jana Pawła II, Karol Wojtyła i Jego żona Emilia z Kaczorowskich oraz ich trzynastoletni syn Edmund, zajmując dwa pokoje z kuchnię (1, 2, 3) . 18 maja 1920 r. urodził się tam drugi syn, Karol Józef, Ojciec Święty Jan Paweł II. Jego siostra zmarła wkrótce po urodzeniu, zaś brat Edmund wyjechał po maturze na studia do Krakowa i potem jako lekarz w Bielsku, umarł zarażony szkarlatyną 4 grudnia 1932 r. Po śmierci matki 13 kwietnia 1929 r. Karol wraz z ojcem mieszkali w pokoju z kuchnią (2, 3), zaś pokój 1 pozostał prawie nie używany.
Na początku lata 1938 r. Karol Wojtyła opuścił razem z ojcem Wadowice, by studiować polonistykę w Krakowie. Większa część umeblowania została zabrana. W dawnym mieszkaniu rodziny Wojtyłów dokonano później wielu zmian: podłogę z pomalowanych desek zastąpiono parkietem, drzwi między pokojami umieszczone w amfiladzie w pobliżu okien przesunięto na środek ścian, w pokoju (1) przebito drzwi na balkon, zamurowano dwa okna od strony kościoła i zastąpiono jednym, wymieniono stolarkę, wreszcie dołączono trzy dalsze pokoje (4, 5, 6).
Wystawa w Domu Rodzinnym Papieża Jana Pawła II ma zilustrować i upamiętnić Jego życie i działalność w Polsce, aż do momentu, w którym opuścił ją na stałe, wybrany biskupem Rzymu.
W pokoju (2), w którym Karol Wojtyła urodził się i mieszkał do roku 1938 oraz w przylegającej do niego kuchni (3) zgromadzono to, co zachowało się z dawnego umeblowania przewiezionego do Krakowa po opuszczeniu Wadowic. W pokojach (1, 3, 4, 5) w gablotach po stronie prawej znajdują się dokumenty (oryginały bądź kopie), przedmioty, które stanowiły osobistą własność Karola Wojtyły, oraz Jego rękopisy i dzieła wydane przed 16.X.1978 r. Na ścianach wiszą fotografie Karola Wojtyły i miejsc gdzie często przebywał. Na wstędze biegnącej po stronie lewej umieszczono fotografie z wielu momentów życia, od dziecka poprzez lata szkolne i studenckie, przyjęcie służby kapłańskiej i biskupiej, wreszcie godności kardynała, aż po wyjazd na konklawe do Rzymu. W pokoju (6) wystawiono książki o Janie Pawle II wydane w różnych krajach świata.
W 1998 r. dołączono do stałej ekspozycji dwa pokoje (7, 8). Po lewej stronie w pokoju (7) znajduje się kompozycja z fotografii ukazujących w sposób symboliczny Papieża Jana Pawła II i Jego ojczyznę. Na planszy po prawej stronie znajdują się zdjęcia z pierwszego i drugiego pobytu w rodzinnym mieście. W pokoju (8) umieszczone zostały zdjęcia z ostatniej wizyty w Wadowicach. W pokojach (7 i 8) zawieszone są również obrazy z 20-lecia pontyfikatu Ojca Świętego. /więcej fotografii/

Strona główna W górę Szyndzielnia Słowacki Raj Anglia Bibione Wenecja Rzym Wadowice Jan Paweł II Tarnica Muzeum Nafty Chorwacja Brac Dubrownik Czarnogóra Jeziora Duszatyńskie Tokaj Połoninę Wetlińską Władysławowo Mazury Muzeum Marii Konopnickiej Zamek Łańcucie Zamek Krasiczynie Zamek Nidzicy Belianska jaskyňa Morskie Oko Czarny Staw Giewont Spływ Dunajcem Rezerwat Prządki Zamek Spiski Dolina Pięciu Stawów Jaskinia Slobody Jaskinia Lodowa Zamek Orawski Włochy - 1997

Ostatnia aktualizacja tej witryny 2015-03-28 22:49
Preferowana rozdzielczość 1024x768
Copyright © 2005-03-16
Tomasz Biały